Evden eve nakliyat hizmeti alacak birçok tüketicinin enaz bir kere duyduğu ve ne anlam ifade ettiği veya niçin gerekli olduğu pek araştırılmayan K-3 yetki belgesinin tanımını ve kapsamı hakkında bilgi vereceğiz.

K-3 Yetki Belgesi: Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınması zorunlu olan ve Ticari olarak Ev & Büro Eşyası taşımacılığı hizmeti verecek firmaların alması gerektiği bir belge türüdür. Belgeyi alabilmek için enaz 45 ton taşıma kapasitesine sahip nakliye araçlarınızın olması gereklidir. Ayrıca asgari kapasiteyi dolduracak araçlar 20 yaşından büyük olamaz.

Evden eve nakliyat hizmeti alacak tüketicilerin ençok dikkat etmesi gereken anlaşılan firmanın K-3 yetki belgesinin olup olmadığıdır. Sektörde K-3 yetki belgesi olmadan hizmet veren sayısız nakliyeci bulunmaktadır. Özellikle şehirler arası ev taşımalarında bu firmalar ile anlaşmanız durumunda belgesi olmayan firmalar taşeron sistemle çalışmaktadır. Çünkü şehirler arasında birçok noktada denetleme noktaları bulunmaktadır. Denetleme esnasında aracın yetki belgesi dışında farklı bir yük taşıdığı tespit edilirse hem firmaya hemde eşyasını taşıtana 2.500 TL cezai işlem uygulanır. Yetki belgesiz firmalar ile taşıma işlemini yaptıranlar kanuni çerçevede hiçbir hak talep edemeyeceklerdir.

Firmanın belgesinin olup olmadığını nasıl anlarız?

K-3 Yetki Belgesi

Kurumsal firmalar genelde web sitelerinde yetki belgelerine yer vermektedirler. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta web sitesinde yer verilen belgenin açık ve net şekilde okunur olmasıdır. Korsan firmalar web sitelerinde yer verdikleri resimlerin boyutlarını küçülterek yetki belgesi üzerinde yazılan yazıların okunmasını engellemektedirler. Böyle bir durumda firmadan belgenin aslını isteyebilir veya e-devlet kapısı üzerinden taşınma işleminiz de kullanılacak aracın plakasını girerek firmanın K-3 yetki belgesinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki tıklayarak resimde firmamızın yetki belgesini görebilirsiniz. Resimde de göreceğiniz gibi firma ünvanı, adres, ticaret sicil numarası, vergi dairesi ve vergi numarası ile belgenin geçerlilik süresi bilgileri yer almaktadır. Bu bilgileri taşıma işleminizi yaptıracağınız firmanın web adresindeki ticaret ünvanı, adres, sicil no gibi bilgilerle karşılaştırıp belgenin orjinal olmasına dikkat ediniz.

Bu yazımızda korsan ve taşıma yetki belgesiz çalışan kişi veya firmaların tüketicileri mağdur etmemesi adına, K-3 yetki belgesinin tanımını ve dikkat edilmesi gereken bazı konuları ele aldık. Verdiğimiz bilgilerin yararlı olacağını ümit eder, herkese sorunsuz taşınmalar dileriz…

Hizmet Alanlarımız

Menü